Windows
Windows
Mobil
Mobil
Android
Android
iOS
iOS
Web Uygulamaları
Online
Oyunlar
Oyun
Haberler
Haber
Doğukan tarafından 17 Şubat 2017, Cuma günü eklendi.
1 milyar videoya YouTube, otomatik altyazı ekledi

Google tarafından yapılan açıklama ile milyar YouTube videosuna otomatik olarak altyazı ekleme işleminin yapıldığı duyuruldu. Günde ortalama olarak 15 milyondan fazla otomatik altyazı içeren video izlendiğini belirten firma daha fazla dil desteğiyle bu işlemin yapılacağınız bunun için çalışmalarına devam ettiklerini açıkladı.

İlk olarak 2009 yılının sonlarına doğru test olarak başlamış olduğu altyazı ekleme özelliğini geliştirerek 1 milyar videoya otomatik altyazı ekleyerek büyük bir başarıya imza attı. Google tarafından yapılan açıklamada şöyle belirtiyor; Altyazılar, içeriği görüntüleyenleriniz açısından erişilebilir kılmak için harika bir yoldur. YouTube, videolarınız için otomatik olarak altyazı oluşturmak üzere konuşma tanıma teknolojisi kullanabilir. Bu otomatik altyazılar, makine öğrenimi algoritmaları tarafından oluşturulduğu için altyazıların kalitesi farklılık gösterebilir.

Otomatik altyazılar kullanılabiliyorsa videoda otomatik olarak yayınlanır. Video yüklediğiniz sırada otomatik altyazılar hazır olmayabilir. İşleme süresi videodaki seslerin karmaşıklığına bağlıdır. YouTube, konuşma tanıma teknolojisini günden güne geliştiriyor. Ancak otomatik altyazılar, yanlış telaffuzlar, farklı aksanlar, lehçeler veya arka plan sesleri nedeniyle konuşulanları yanlış yansıtabilir. Otomatik altyazıları daima incelemeli ve konuşma metnine doğru şekilde dönüştürülmemiş tüm kısımları düzenlemelisiniz.

Şu şekilde otomatik altyazıları inceleyebilir ve gerekiyorsa değişiklik yapabilirsiniz: Youtube otomatik eklenen altyazıları düzenleme.
1- Video Yöneticisi'ne gitmek için sağ üst taraftan hesabınız > İçerik Stüdyosu > Video Yöneticisi > Videolar'ı tıklayın.
2- Altyazı eklemek istediğiniz videonun yan tarafından Düzenle düğmesinin yanındaki açılır menüyü tıklayın.
3- Altyazılar'ı seçin.
4- Otomatik altyazılar kullanılabiliyorsa videonun sağındaki "Yayınlananlar" bölümünde Dil (Otomatik) seçeneğini görürsünüz.
5- Otomatik altyazıları inceleyin ve konuşma metnine doğru şekilde dönüştürülmemiş tüm kısımları düzenleme veya kaldırmaya ilişkin talimatları kullanın.

Otomatik altyazılar İngilizce, Felemenkçe, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece, Portekizce, Rusça ve İspanyolca dillerinde kullanılabilir.

Bunlarla da İlgilenebilirsiniz